Kolarze konkretnie posprzątali las Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Zielaskowska   
Powiększ treść artykułu
   m05 listopada br. podczas treningu zawodnicy UKS „Sokół” Wielkie Rychnowo w trosce o naszą planetę postanowili połączyć „przyjemne z pożytecznym” i w porozumieniu z p. Mariuszem Talarem Leśniczym Leśnictwa Gronowo, Nadleśnictwo Golub-Dobrzyń - Lasy Państwowe wybrali się na spacer wokół Jeziora Kamionki, aby posprzątać teren leśny.
   Punktualnie w samo południe szesnastoosobowa drużyna UKS „Sokół” Wielkie Rychnowo wyposażona w worki, rękawice i zapał do pracy, wyruszyła w teren. 
Niestety było co sprzątać. Z lasu wyniesiono kilkanaście worków z różnymi śmieciami. Znaleziono między innymi: butelki, puszki, kartony, fotele samochodowe, opony oraz plastikowe połamane krzesło. Kolarze musieli włożyć wiele wysiłku, żeby uporządkować teren.
Więcej…
 
DZIEŃ DRZEWA Drukuj
Wpisany przez Iwona Kuchnicka   
Powiększ treść artykułu
   mW październiku, dzieci z oddziału przedszkolnego  „Krasnale” obchodziły Święto Drzewa. Ta ogólnopolska akcja ma na celu angażowanie ludzi do sadzenia drzew i krzewów, opieki nad nimi oraz podejmowania różnorodnych działań dla drzew i środowiska.
   Podczas zajęć dydaktyczno- wychowawczych, poprzez różnorodne metody i formy pracy, dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat drzew. Przedszkolaki poznały najbardziej popularne drzewa naszych lasów, badały wygląd liści, rozróżniały i nazywały owoce, poznały budowę drzewa. Wiedzą już, że drzewa produkują tlen, pomagają w oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń, tworzą siedliska dla dzikich zwierząt i roślin. Dlatego też drzewa należy chronić!
Więcej…
 
Mistrzostwa Powiatu Golubsko - Dobrzyńskiego w Tenisie Stołowym Drukuj
Wpisany przez Piotr Wojciechowski   
Powiększ treść artykułu

   mZawody odbyły się w Szkole Podstawowej we Wrockach , wzięli w nich udział najlepsi gracze z całego powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego . Po bardzo zaciętych pojedynkach udało się nam wywalczyć następujące pozycje :

Dziewczęta 2011 i młodsze : I miejsce i awans do półfinału wojewódzkiego Marcelina Marzec i Laura Kowalik.

Chłopcy 2011 i młodsi: II miejsce - Bartosz Dębiński i Norbert Zieliński .

Chłopcy 2010 i starsi : IV miejsce - Filip Rysiewski i Andrzej Tosnowiec. 

Więcej…
 
Kolarskie spotkanie przy ognisku Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Zielaskowska   
Powiększ treść artykułu
   m20 października br. zawodnicy UKS „Sokół” Wielkie Rychnowo wraz ze swoimi rodzicami, trenerami, członkami Zarządu i „Sympatykami” klubu korzystając z gościnności leśniczego Leśnictwa Gronowo p. Mariusza Talar spotkali się na wspólnym ognisku integracyjnym.
   Pomimo tego, iż pogoda tego dnia nie rozpieszczała uczestników, to przyjazna, radosna atmosfera, rozmowy, śmiech, pieczenie kiełbasek przy ognisku i muzyce sprawiły, iż nikomu zimno nie było.
Ten wspólny piątkowy wieczór na długo pozostanie w naszej pamięci i na pewno to powtórzymy.
Więcej…
 
„Kürbisfest“ – Festiwal Dyni Drukuj
Wpisany przez Karolina Jabłońska   
Powiększ treść artykułu

   1W dniu 18 października uczniowie klasy VII i VIII poznali w czasie lekcji języka niemieckiego ciekawostki związane ze Świętem Dyni w Niemczech. Lekcja realioznawcza była doskonałą okazją do przybliżenia uczniom niemieckich tradycji i zwyczajów oraz do nauki poprzez zabawę. Uczniowie poznali słownictwo związane z obchodami festiwali dyniowych, rozwiązywali rebusy i łamigłówki.

 
Uczniowie sprzątali opuszczone groby Drukuj
Wpisany przez Liliana Serocka i Wiktoria Maciołek   
Powiększ treść artykułu

   m16 października uczniowie należący do szkolnego koła wolontariatu „Otwarte serca”, wraz ze swoimi opiekunami, wybrali się na sprzątanie grobów starego cmentarza Ewangelickiego z XIX wieku w Nowym Dworze. Członkowie wolontariatu z wielkim zapałem zajęli się uporządkowaniem miejsca spoczynku, wyrzuceniem starych wiązanek i zniczy, wygrabieniem zalegających liści oraz połamanych gałęzi z mogił na terenie cmentarza. Po posprzątaniu Wolontariusze zapalili na mogiłach przyniesione przez siebie znicze, będące symbolem światła wiecznego.

Był to pożytecznie spędzony czas, który pomaga młodym ludziom uczyć się szacunku dla tradycji i poszanowania miejsc pamięci zmarłych, niezależnie od ich wyznania, czy narodowości.

 

 

Więcej…
 
Warsztaty klasy VII w teatrze Wilama Horzycy w Toruniu Drukuj
Wpisany przez Aneta Cziczak   
Powiększ treść artykułu
   mW przedostatni dzień października uczniowie klasy VII wraz z wychowawczynią p. Anetą Cziczak oraz nauczycielem języka polskiego panią dyrektor szkoły, Julią Szczepańską, wybrali się do toruńskiego teatru Wilama Horzycy na warsztaty pt. „Teatr od kuchni”. W oczekiwaniu na godzinę rozpoczęcia warsztatów uczniowie przeszli się wzdłuż ruin zamku krzyżackiego i jego fortec kierując się do Krzywej Wieży. I tym razem nikomu nie udało się ustać pod wieżą dłużej niż 1 sekunda.
   Równo w samo południe uczniowie stawili się na małej scenie teatru, zwaną „Na zapleczu”. Tam przywitała ich przesympatyczna pani Joanna, aktorka teatru, która wcieliła się w rolę przewodniczki wycieczki. Pokazała uczniom miejsce pod sceną, skąd czasem aktorzy wychodzą na scenę główną. Uczniowie zwiedzili loże reprezentacyjne przeznaczone dla sławnych i ważnych gości, a także drugie piętro, zwane jaskółką teatru. Dowiedzieli się, że w teatrze jest ponad 400 reflektorów, które obsługuje kilku pracowników. Pani Joanna zaznajomiła uczestników warsztatu z procesem przygotowania przedstawienia. Uczniowie zwiedzili scenę próbną, gdzie scenograf przygotowuje pieczołowicie wystrój sceny podczas przedstawienia. Zobaczyli także garderobę, mogli usiąść przy stanowiskach aktorów. Dowiedzieli się przy tym, że aktorzy sami malują się do przedstawień. Dużą frajdą było odwiedzenie działu kostiumowego i szwalni. Uczniowie mogli porozmawiać z paniami krawcowymi i dowiedzieć się, że niektóre kostiumy powstają 2, a nawet 3 miesiące. 
Więcej…
 
Próbna ewakuacja Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Zielaskowska   
Powiększ treść artykułu
  2W naszej szkole 18 października br., po tym jak w pomieszczeniach na parterze  wybuchł pożar, rozległ się alarm przeciwpożarowy  Natychmiast przystąpiono do ewakuacji wszystkich osób znajdujących się w budynku. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły  opuścili budynek szkoły i zgromadzili się na szkolnym boisku.  Na szczęście były to tylko ćwiczenia. 
W środowe południe, przeprowadzono próbną ewakuację uczniów i pracowników szkoły.  Akcja miała na celu sprawdzenie przygotowania placówki na wypadek wystąpienia zagrożenia. Nad poprawnością próbnej ewakuacji „czuwał” mł. asp. mgr Karol Jurkiewicz z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Golubiu – Dobrzyniu.
Więcej…
 
Nasi uczniowie Mistrzami Gminy w tenisie stołowym Drukuj
Wpisany przez Piotr Wojciechowski   
Powiększ treść artykułu

   1Zawody odbyły się na sali gimnastycznej w Wielkim Rychnowie . Uczniowie rywalizowali w czterech konkurencjach wiekowych dziewczynki i chłopcy do 2011 roku oraz dziewczynki i chłopcy od 2010 roku . Udział w zawodach wzięły wszystkie szkoły z terenu Gminy Kowalewo Pomorskie. Świetnie spisali się nasi uczniowie, którzy wywalczyli awans na zawody powiatowe w następujących kategoriach wiekowych:

Dziewczęta 2011 i młodsze : I miejsce wywalczyły Marcelina Marzec i Laura Kowalik

Chłopcy 2011 i młodsi : I miejsce wywalczyli Bartosz Dębiński i Norbert Zieliński

Chłopcy 2010 i starsi : I miejsce wywalczyli Filip Rysiewski i Andrzej Tosnowiec

Więcej…
 
Zdrowe śniadania w klasie 6 Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Szymczak   
Powiększ treść artykułu

   316 października  klasa 6 rozpoczęła stosowanie zasady w zdrowym ciele zdrowy duch w praktyce. Dzięki wsparciu rodziców jemy poniedziałkowe,  wspólne, zdrowe śniadania. W dzisiejszych czasach wielu uczniów nie je śniadania w domu i często też zapomina o nim w szkole, a to najważniejszy posiłek dnia. Kolorowe kanapki z dużą ilością warzyw nie pozostają długo na naszym stole. Wielu uczniów odkrywa nowe smaki. Chcemy być odpowiedzialni i od najmłodszych lat wprowadzać dobre nawyki żywieniowe, jako klasa i szkoła promująca zdrowie. 

 

 

 

Więcej…
 
Wycieczka do Torunia Drukuj
Wpisany przez Małgorzata Potorska   
Powiększ treść artykułu

   m17.10.2023 r. dzieci z  oddziału przedszkolnego (grupa Misie), klasy pierwszej i drugiej pojechały na wycieczkę do Torunia. Najpierw odwiedziliśmy Pierogarnię Stary Młyn, gdzie odbyły się warsztaty lepienia pierogów. Każdy uczestnik przygotowywał samodzielnie pierogi z twarogiem oraz z kurczakiem. Podczas, gdy nasze pierogi piekły się w piecu, dzieci miały okazję porozmawiać z prowadzącą na temat pierogów, ich rodzajów i sposobów lepienia. Potem nastąpił najbardziej wyczekiwany moment, czyli degustacja. Dzieciom bardzo smakowały pierogi i z pewnością od tej pory będą pomagały w kuchni podczas ich przygotowywania. 

Więcej…
 
Dzień Edukacji Narodowej Drukuj
Wpisany przez Aneta Cziczak   
Powiększ treść artykułu
   m12 października br. na sali gimnastycznej, która w tym dniu przybrała odświętny wygląd, odbyła się okolicznościowa akademia z okazji zbliżającego się Dnia Nauczyciela, przygotowana przez Samorząd Uczniowski oraz uczniów klasy piątej.
   Uroczystości rozpoczęli konferansjerzy akademii – Julia Samplacka oraz Arkadiusz Dulnikowski, którzy serdecznie przywitali zaproszonych gości, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz zebranych uczniów. Wprowadzono sztandar szkoły oraz odśpiewano hymn narodowy. Następnie głos zabrała pani dyrektor, Julia Szczepańska, która zwróciła uwagę na zaangażowanie nauczycieli w wychowanie młodego pokolenia, w wyzwalanie u uczniów zapału do poznawania siebie i świata, a tym samym przygotowania ich do wejścia w dorosłe, odpowiedzialne życie.  Podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za codzienne zaangażowanie, dyspozycyjność,  za życzliwość i serdeczność.  Na koniec pani dyrektor wręczyła dyplomy wyróżnionym i nagrodzonym nauczycielom oraz pracownikom szkoły. Po swoim wystąpieniu pani dyrektor poprosiła o zabranie głosu zaproszonych gości, p. Monika Kozińska, kierownika Referatu Edukacji, Oświaty i Wychowania Urzędu Miejskiego w Kowalewie Pomorskim, która złożyła serdeczne życzenia zgromadzonym pedagogom z okazji Dnia Nauczyciela, życząc sukcesów w dalszej pracy.
Więcej…
 
Wyjazd VII klasy do zielonej szkoły – „Barbarka” w Toruniu Drukuj
Wpisany przez Aneta Cziczak   
Powiększ treść artykułu
   m10 października po raz kolejny wyruszyliśmy na dwudniową wycieczkę do zielonej szkoły. Tym razem wybraliśmy się do Osady Leśnej „Barbarka” w Toruniu.  Była to nagroda za zwycięstwo w gminnym konkursie „Ekowypady za elektroodpady”. Choć pogoda nas nie rozpieszczała, a Polska, złota jesień ustąpiła miejsca jesiennej plusze, humory nas nie opuszczały.
   Pierwszego dnia, zaraz po rozpakowaniu się i rozgoszczeniu w urokliwym Dworku, który na dwa dni stał się naszym domem, rozpoczęliśmy przyrodniczą przygodę. Na początek pan Marcin, wybitny znawca grzybów, zaprosił nas do lasu w poszukiwaniu grzybów. Poznaliśmy nowe gatunki grzybów takie jak: gołąbek, choć do tej pory nazwa kojarzyła nam się tylko z ptakami, krowiaki, lejkówki, czy pieniążki (myśleliśmy, że pieniążki są tylko w portfelu). Maszerując po lesie zrobiliśmy aż 15000 kroków, to niezły wyczyn jak na połowę dnia. Tak nadeszła pora obiadowa. Posileni i zregenerowani, wyruszyliśmy na kolejne ekowarsztaty pt. „Siedlisko ekosystemów lądowych”. Poznaliśmy zwierzęta zamieszkujące okoliczne lasy, nauczyliśmy się, jakie cechy musi mieć drzewo by można uznać je za pomnik przyrody, dowiedzieliśmy się, jakich formalności trzeba dokonać by zgłosić pomnik przyrody do określonego urzędu. Jakież było nasze zdziwienie kiedy dowiedzieliśmy się, że my także możemy to zrobić. Nawet nie wiedzieliśmy, kiedy warsztaty dobiegły końca i nadszedł czas na chwilę odpoczynku. Udaliśmy się do naszych pokoi na krótki relaks, po czym nasza wychowawczyni zaprosiła nas na wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. Były śpiewy, zabawa w berka, a nawet mroczne opowieści. Po kolacji postanowiliśmy pobawić się w sali bankietowej Dworku. Nasi opiekunowie, p. Aneta Cziczak oraz p. Bartek Osenka, zaproponowali nam zabawę Times up, takie trochę bardziej złożone drużynowe kalambury. Walka była zacięta, lecz finalnie wygrała drużyna dziewcząt. Wyczerpani, ale w bardzo dobrych humorach, udaliśmy się do swoich pokoi na nocny odpoczynek, gdyż rano czekała nas pobudka i kolejna przygoda.
Więcej…
 
Warsztaty ekologiczne Drukuj
Wpisany przez Małgorzata Balcerek   
Powiększ treść artykułu
   mW dniu 2 października 2023 roku klasy 4 i 5 wzięły udział w Warsztatach Przyrodniczych w Europejskim Centrum Współpracy Młodzieży w Toruniu.
Przywitano nas ogniskiem oraz pieczonymi kiełbaskami. Następnie, w części badawczej warsztatów, uczniowie uczestniczyli w quizach przyrodniczych oraz przeszli ścieżką dydaktyczną w celu zapoznania się z gatunkami żyjących w Polsce najpopularniejszych ptaków. Dowiedzieli się o warunkach ich bytowania, a także rozpoznawali poszczególne gatunki podczas gry terenowej. Po słodkim poczęstunku przygotowali rysunki ptaków w trakcie warsztatów plastycznych, a potem utrwalili wiadomości oglądając prezentację.
Po pysznym obiedzie wróciliśmy do domu. Zdobyta podczas warsztatów wiedza o ptakach pozwoli nam jeszcze świadomej dbać o nie i uświadamiać innych o ich ważnej roli w przyrodzie. 
Więcej…
 
Każdy Inny - Wszyscy Równi Drukuj
Wpisany przez Aneta Cziczak   
Powiększ treść artykułu
m
 
Wrześniowe imprezy u Krasnali Drukuj
Wpisany przez Mirosława Adamczyk, Iwona Kuchnicka   
Powiększ treść artykułu
   mWrzesień w przedszkolu to czas, który w głównej mierze poświęcony jest adaptacji dzieci. W oddziale przedszkolnym 3-4 latków („Krasnale”) nie zabrakło również czasu na organizację różnorodnych imprez.
   Świętowanie rozpoczęło się od Dnia Kropki, które przypada 15 września. Z tej okazji dzieci przyszły ubrane do przedszkola w „kropkowe” stroje. Ten wyjątkowy dzień rozpoczęły od obejrzenia krótkiej bajki o małej Vashti, która powstała w oparciu o książkę pt. „The Dott”  (czyli “Kropka”). Po projekcji filmiku przedszkolaki własnymi słowami opowiedziały historię dziewczynki, której życie zmieniło się dzięki małej kropce. Historia ta uświadomiła dzieciom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności – talenty. Podstawą pozostałych zabaw i aktywności była oczywiście ,,kropka’’. Dzieci uczestniczyły w „kropkowej” gimnastyce, kształtowały swoją percepcję wzrokową poprzez wyszukiwanie takich samych „kropkowych” wzorów. Nie zabrakło także ,,kropkowych dzieł sztuki’’ z kolorowych farb – słoneczek, kwiatków, a nawet pięknej „kropkowanej” gąsienicy. Radości i uśmiechu oraz fantazji w stawianiu kolorowych kropek nie zabrakło.
Więcej…
 


Strona 4 z 93
free pokereverest poker revie