DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Drukuj
Wpisany przez Anna Preis   
Powiększ treść artykułu
   mDnia 9 lutego br. uczniowie naszej szkoły obchodzili Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r., a obchodzimy go od 2000 r. 21 lutego. Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego.
   Ze względu na przypadające ferie, program artystyczny został zaprezentowany w ostatnim dniu nauki prze zimową przerwą. Koleżanki i koledzy z klasy szóstej zapoznali wszystkich z rysem historycznym tego wyjątkowego dnia i ciekawostkami językowymi.
Na tę okazję uczniowie klasy 5 i 6 zaprezentowali krótką formę teatralną - recytację wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima – „Tydzień”, „Na straganie”, „Leń”, „Kaczka dziwaczka”, „Zosia Samosia”, „Żuraw i czapla”.
   W dalszej części obchodów na chętnych czekały łamańce językowe. Niektóre były trudne i rzeczywiście można było połamać język.
Czy rak trzyma w szczypcach strzęp szczawiu czy trzy części trzciny.
Szczwanego czepka szczwany czepek zaszczepił na szczypicę.
Leży Jerzy na wieży i nie wierzy, że w tej wieży jest sto jeży i pięćdziesiąt jeżozwierzy.
To cóż, że ze Szwecji, to nic, że ze Szwecji.

Na publiczność czekały jeszcze inne zadania do wykonania m.in. kalambury z kategorii przysłowia i zagadki polonistyczne. Ostatnim zadaniem dla uczniów klas 4 - 8 był Konkurs Pięknego Czytania. Uczestnicy walczyli o tytuł Mistrza Pięknego Czytania. Zwycięzcą został Antoni Rychel z kl. szóstej, który po raz drugi został Mistrzem Pięknego Czytania. Drużynowo zwyciężyła klasa szósta. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy udanych ferii.

 

 
free pokereverest poker revie