Nauka jest czymś bardzo pięknym Drukuj
Wpisany przez Dariusz Osmański   
Powiększ treść artykułu

   mW dniu 6 czerwca uczniowie klasy III i VIII wybrali się na wydział chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Celem wizyty w tak zacnym miejscu było wzięcie udziału w warsztatach chemicznych. Uczniowie klasy VIII swoją wizytę rozpoczęli od wykładu przeprowadzonego w bibliotece tego wydziału. Wykład dotyczył cukrów i alkoholi. Po godzinnym wykładzie przyszedł czas na przejście się po krętych i długich korytarzach wydziału. Po zwiedzaniu zagościliśmy w jednej z pracowni chemicznych, gdzie mogliśmy wziąć udział w doświadczeniach chemicznych, jak również samodzielnie przeprowadzić niektóre eksperymenty. Uczniowie klasy trzeciej po wizycie w pracowni chemicznej, zamiast wykładu, udali się  na wydział biologii, aby  obejrzeć wystawy zwierząt.

Więcej…
 
Wycieczka klasy VI do Wrocławia Drukuj
Wpisany przez Aneta Cziczak   
Powiększ treść artykułu
   m5 czerwca spragnieni wrażeń i przygody wybraliśmy się na trzydniową wycieczkę do Wrocławia. Z samego rana 5 czerwca zebraliśmy się na dworcu PKP w Kowalewie Pomorskim, by wyruszyć pociągiem Inter City na podbój Wrocławia. Pierwszego dnia tuż po zakwaterowaniu w hostelu udaliśmy się na spotkanie z przezabawnym panem przewodnikiem, by poznać najważniejsze zabytki starówki Wrocławia. Zobaczyliśmy Stary Ratusz,  Ostrów Tumski wraz z archikatedrą pw. Św. Jana Chrzciciela, Halę Targową, Halę Stulecia, Operę Wrocławską, poznaliśmy historię ulicy Jatki. Oczywiście nie mogło nas ominąć poszukiwanie krasnali, których na terenie Wrocławia jest już niemal 800. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z poznania ulic i uliczek Wrocławia udaliśmy się do hostelu, gdzie po obfitym posiłku z miłą chęcią udaliśmy się na odpoczynek.
Więcej…
 
Sportowy Dzień Dziecka Drukuj
Wpisany przez Dariusz Osmański   
Powiększ treść artykułu
   m1 czerwca w naszej szkole upłynął pod znakiem dobrej zabawy i sportowej rywalizacji. Nasi uczniowie z klas IV-VIII mogli rywalizować w różnych konkurencjach sportowych od skoku wzwyż, rzutów do kosza czy skoku w dal.
Aktywnie w obchody tak ważnego święta włączył się działający przy naszej szkole Uczniowski Klub Sportowy „Sokół” Wielkie Rychnowo, który jak na kolarzy przystało przygotował „rowerową niespodziankę”. Ponad 60 uczniów z kl. III, IV i V za pomocą roweru szosowego wpiętego w aktywny trenażer mogło przenieść się na ulice pięknego Paryża i tam sprawdzić swoje siły i choć się przez chwilę „poczuć się” jak kolarz. Uczniowie, którzy „wykręcili” najlepsze czasy zostali nagrodzeni pamiątkowymi medali i gadżetami rowerowymi.
Więcej…
 
„Skąd się biorą produkty ekologiczne?” Drukuj
Wpisany przez Małgorzata Potorska   
Powiększ treść artykułu

   mW roku szkolnym 2022/2023 dzieci z oddziału przedszkolnego – grupa „Misie” realizowały ogólnopolski program edukacyjny GIS pn.: „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”. Adresatami programu są dzieci 5 i 6 –letnie, a jego  celem jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.

Na początku zajęć zastanawialiśmy, co może oznaczać symbol znajdujący się na niektórych produktach – tzw. Ekoliść. Następnie oglądaliśmy film animowany, aby dowiedzieć się skąd się biorą produkty ekologiczne i dlaczego warto je wybierać. Każdy przedszkolak dowiedział się również, jakie są zalecenia zdrowego stylu życia i jakich zasad należy przestrzegać. Kolejnym zadaniem było ułożenie Piramidy Zdrowego Żywienia i Stylu Życia oraz przykładowego jadłospisu. Utrwaliliśmy również znane przedszkolakom zasady higieny osobistej oraz instrukcję właściwego mycia rąk. Na zakończenie programu każdy otrzymał zakodowany obrazek do pokolorowania oraz pamiątkowy dyplom.

Więcej…
 
Kolarskie zwycięstwo w Pucharze Polski Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Zielaskowska   
Powiększ treść artykułu
   mZwycięstwem Jagody Dębińskiej w Jarosławcu - tak pięknie kończymy pracowity początek czerwca pod znakiem ogólnopolskich startów w Pucharach Polski. Nasza młodziczka rywalizowała w Pucharze Polski rozgrywanym w dniach 03-04 czerwca br. w Dąbkach i Jarosławcu w województwie zachodnio - pomorskim, a młodzicy i juniorzy młodsi ścigali się w Niwkach i Turawie w województwie opolskim.
   Jagoda Dębińska w sobotę podczas rozegranej jazdy indywidualnej na czas zaprezentowała się z dobrej strony, kończąc swoje zmagania na 4 miejscu, do podium zabrakło 3 sekund.
   Niedzielna rywalizacja ze startu wspólnego wśród kategorii młodziczka zakończyła się finiszem z peletonu, gdzie doskonale zaprezentowała się nasza Jagoda Dębińska, która wywalczyła swoje pierwsze zwycięstwo na Ogólnopolskim wyścigu.
Więcej…
 
SPORTOWY DZIEŃ DZIECKA U PRZEDSZKOLAKÓW Drukuj
Wpisany przez Iwona Kuchnicka, Małgorzata Potorska, Mirosława Adamczyk   
Powiększ treść artykułu
   m1 czerwca 2023 r. przedszkolaki z grup „Krasnale” i „Misie” w sportowym klimacie świętowały Dzień Dziecka. Już od samego rana zjadły śniadanie bogate w warzywa, owoce i zdrowe przekąski. Dzięki temu zadbały o swoje zdrowie i zgromadziły energię na cały dzień.
   Po śniadaniu nastąpiło spotkanie z trenerami kolarstwa: p. Agnieszką Zielaskowską i p. Marianem Krych oraz zawodniczkami Uczniowskiego Klubu Sportowego „Sokół” z kl. VI: Amelią Mańską i Wiktorią Mańską. Nasze przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się m.in.: Jak aktywnie spędzać czas?; Na czym polega kolarstwo?; Jak bezpiecznie poruszać się na rowerze? Co trzeba zrobić, by zostać trenerem? Na te i wiele innych pytań odpowiadali nasi goście. Dzieci miały okazję zobaczyć koszulkę i złoty medal Mistrza Polski w kolarstwie Dawida Migasa, a także spróbować swoich sił w jeździe na rowerze biegowym. Spotkanie ze sportowcami i trenerami, promujące wszechstronny rozwój poprzez aktywność fizyczną odbyło się w ramach realizacji przez p. Iwonę Kuchnicką akcji ”Zdrowo i Sportowo” oraz innowacji „Krasnalowy Punkt Doradztwa Zawodowego”.
Więcej…
 
Dzień Dziecka klasy II Drukuj
Wpisany przez Joanna Murzynowska   
Powiększ treść artykułu
   mTo był wyjątkowy Dzień Dziecka w klasie II. Od samego rana podróż autobusem do Urzędu Gminy w Kowalewie Pomorskim, gdzie Pan Burmistrz Jacek Żurawski opowiedział o pracy burmistrza oraz oprowadził nas po Urzędzie Gminy. Był też czas na rozmowę o swoich pasjach i życzenia z okazji Dnia Dziecka. Uczniowie wiedzą już gdzie przyjść po dowód, załatwić sprawy urzędowe, gdzie jest kasa. Swój spacer  zakończyliśmy w sali plenarnej , gdzie odbywają się między innymi sesje rady miejskiej i inne posiedzenia. Tam na uczniów czekała niespodzianka – coś słodkiego, woda i smycz. Oczywiście był też czas na pamiątkowe zdjęcia.
   Po wizycie w Urzędzie poszliśmy ulicami Kowalewa na lody do Marsjano, gdzie uczniowie mogli wykorzystać zdobytą wiedzę z zakresu matematyki w praktyce. Każdy spojrzał na menu wybrał to na co miał ochotę, zamówił, zapłacił. Jako niespodziankę, do każdego zamówienia, uczniowie otrzymali po balonie na patyku. 
Więcej…
 
Igrzyska olimpijskie to marzenie każdego sportowca Drukuj
Wpisany przez Dariusz Osmański   
Powiększ treść artykułu
   mPo kilku latach przerwy do kalendarza wydarzeń sportowych wróciły Gminne Igrzyska Lekkoatletyczne. W środę 31 maja 2023 r. na CSiR w Kowalewie odbyły się długo wyczekiwane Igrzyska Sportowe. Punktualnie o godz. 9.00 rozpoczęła się ceremonia otwarcia oraz zapalenia znicza olimpijskiego. Ogień Olimpijski przyniosła sztafeta, która składała się z jednego uczestnika każdej ze szkół naszej Gminy. Zapalenie znicza i oficjalnego otwarcia dokonała pani  dyrektor Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pomorskim.
   Dla zawodników organizatorzy przygotowali wiele konkurencji sportowych, tj. biegi krótko i długodystansowe, sztafety 4x100 m, sztafety pokoleń a także konkurencje techniczne np. skok w dal, rzut piłeczką palantową czy piłką lekarską. Igrzyska były pełne emocji, a co najważniejsze rywalizacja odbyła się w duchu fair-play. W sumie zdobyliśmy 24 medale w tym 7 złotych, 12 srebrnych i 5 brązowych, co w klasyfikacji generalnej dało nam drugie miejsce w rywalizacji. 
Więcej…
 
Sokoły na podium stawały i doświadczenie zdobywały Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Zielaskowska   
Powiększ treść artykułu
m27 maja br. szesnaścioro zawodników UKS „ Sokół” Wielkie Rychnowo walczyło w Kuczwałach, gdzie rozegrano VI wyścig o Puchar Wójta Gminy Chełmża. Najmłodsze kategorie wiekowe tj. żakinie do pokonania miały jedną rundy, a najstarsze tj. młodzicy pętlę pokonywali czterokrotnie.
Dobrą passę kontynuuje Jagoda Dębińska która wywalczyła 2 miejsce w kategorii młodziczka. Pozostałe nasze "Sokoły" walecznie, a miejsca w "top" 15 w swoich kategoriach wiekowych wywalczyli:
  1. Dawid Lewandowski 8 miejsce.
  2. Wojciech Matuszkiewicz 9 miejsce.
  3. Nikola Nowakowska 10 miejsce.
  4. Amelia Mańska 12 miejsce. 
  5. Julia Szczerba 12 miejsce.
  6. Amelia Falkowska 13 miejsce.
  7. Wiktoria Ćwiklińska 14 miejsce.
  8. Małgorzata Sekuła 15 miejsce.
  9. Wiktoria Mańska 15 miejsce.  
Więcej…
 
Pomagamy potrzebującym Drukuj
Wpisany przez Iwona Kuchnicka, Małgorzata Potorska, Bartosz Osenka   
Powiększ treść artykułu

   4W maju wolontariusze SKW „Otwarte serca” zorganizowali w naszej szkole zbiórkę żywności i artykułów chemicznych dla potrzebujących rodzin. Wiktoria, Kamil i Oskar w czwartkowe popołudnie najpierw spisali wszystkie przyniesione do szkoły dary, a następnie zajęli się przygotowywaniem paczek. W najbliższym czasie paczki zostaną przekazane potrzebującym. Wszystkim, którzy tak licznie włączyli się w naszą akcję, okazując innym serce - serdecznie dziękujemy!

Więcej…
 
Integracja Sensoryczna Drukuj
Wpisany przez Aneta Cziczak   
Powiększ treść artykułu
mNasza szkoła bierze udział w konkursie na wyposażenie sali do Integracji Sensorycznej 

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu: link 

Organizatorem konkursu jest: Fundacja FOR KIDS 

zaś dostawcą nagród jest EMPIS.

 
Szkolny Turniej Rummikuba Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Szymczak   
Powiększ treść artykułu

   1W poniedziałek 29 maja w naszej szkole odbył się Turniej gry planszowej „Rummikub” dla uczniów klas IV – VIII. Turniej składał się z dwóch rund podzielonych na 20-minutowe gry, w czasie których uczniowie dążyli do pozbycia się wszystkich płytek ze swojego stojaka w jak najmniejszej liczbie ruchów, do czego stosowali różnorodne strategie.

   Końcowym etapem turnieju był finał, do którego zakwalifikowało się czworo uczestników z najlepszym wynikiem. Po dynamicznej i emocjonującej rozgrywce okazało się, że: IV miejsce zajął Andrzej Tosnowiec z kl. VII, III miejsce zajęła Oliwia Sołtys z kl. V, II miejsce zajął Arkadiusz Dulnikowski z kl. IV, zaś szkolnym mistrzem Rummikuba okazał się Miłosz Lewandowski z kl. V. 

Więcej…
 
Tworzymy sztukę użytkową Drukuj
Wpisany przez Anna Dębińska   
Powiększ treść artykułu

   mDzięki projektowi „Laboratorium Przyszłości” działającemu w naszej szkole, uczniowie klas I-V uczęszczający do świetlicy szkolnej mieli okazję spróbować swoich sił w tworzeniu tzw. sztuki użytkowej. Korzystając z włóczek oraz krosen zakupionych w ramach projektu, dzieci stworzyły kolorowe dywaniki oraz ozdobne pompony. Prace manualne cieszą się dużym powodzeniem wśród naszych uczniów i dają im wiele satysfakcji z tworzenia własnoręcznie wykonanych przedmiotów.

Więcej…
 
Wysokie loty Sokołów w Mistrzostwach Wielkopolski Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Zielaskowska   
Powiększ treść artykułu

   mPrawie 100 młodych kolarzy i kolarek, w tym siedmioro zawodników UKS „Sokół” Wielkie Rychnowo ścigało się w niedzielę w Ogólnopolskim Wyścigu Kolarskim im. Zenona Czechowskiego i Mariana Więckowskiego rozegranego na Poznańskim osiedlu Krzyżowniki-Smochowice, będącym jednocześnie Otwartymi Mistrzostwami Wielkopolski Szkółek Kolarskich.

   W rywalizacji z kolarzami ze szkółek kolarskich działających w ramach Narodowego Programu Rozwoju Kolarstwa z całej Polski zawodnicy trenowani przez Agnieszkę Zielaskowską i Mariana Krych spisali się doskonale i wywalczyli następujące miejsca: 

Więcej…
 
Klasa IV zwiedzała piękne zakątki Polski Drukuj
Wpisany przez Małgorzata Balcerek   
Powiększ treść artykułu

   mW tym roku szkolnym klasa 4 odwiedziła dwa bardzo ważne pod względem historycznym miasta, Gniezno i Biskupin. Pod koniec listopada pojechaliśmy do Gniezna, pierwszej stolicy Polski, w którym oczarowała nas dostojna Katedra Gnieźnieńska, Wzgórze Lecha oraz Drzwi Gnieźnieńskie. Braliśmy także udział w warsztatach "Matanka - słowiańska łąka mocy". Po części historycznej był czas na zajęcia artystyczne. W zakładach GabiGlass stroiliśmy bombki z okazji zbliżających się świąt. Kreatywność i dobra zabawa towarzyszyła nam całe warsztaty.

Na początku maja, wraz z klasą V, odwiedziliśmy piękne tężnie po drodze do miejsca docelowego Biskupina. Ta licząca sobie 2,7 tysiąca lat osada to pomnik kultury łużyckiej i najważniejsze stanowisko archeologiczne w naszym kraju. Mogliśmy zobaczyć pozostałości osady obronnej, położonej na półwyspie Jeziora Biskupińskiego, z odwzorowanymi obozowiskami łowców i zbieraczy czy też pierwszych rolników. 

Więcej…
 
Wycieczka do Inowrocławia i Biskupina Drukuj
Wpisany przez Maja Kasprowicz, Amelia Trzmiel   
Powiększ treść artykułu
   1Nasz wyjazd (klasy IV i V) zaczął się od zbiórki przed szkołą o godzinie 7.45.Gdy już wszyscy się zebrali, wyjechaliśmy, w autobusie było ciekawie i wesoło.  
   Kiedy dojechaliśmy do Inowrocławia poszliśmy zwiedzać tężnie solankowe. Było to ciekawe, ponieważ  była to konstrukcja, gdzie z góry spadała słona woda. Obok było kilka ławeczek, na których siedziały zazwyczaj starsze osoby, które korzystały z uzdrowiskowej mocy tężni. Weszliśmy również na górę tężni i zlotu ptaka oglądaliśmy piękny krajobraz. Była też chwila wytchnienia szaleństwa na placu zabaw.
Więcej…
 


Strona 8 z 93
free pokereverest poker revie