Ekopracownia – Zielone Serce Szkoły Drukuj
Wpisany przez Bartosz Osenka   
Powiększ treść artykułu

2Z radością informujemy, że zaakceptowany został wniosek szkoły o realizację projektu Ekopracownia – Zielone Serce Szkoły” - Priorytetowego Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Dzięki temu projektowi nasza szkoła otrzyma fundusze na wyposażenie klasopracowni, w której w przyszłym roku szkolnym odbywać się będą różnorodne zajęcia, w tym otwarte warsztaty dla uczniów innych placówek.

 
Pieczemy babeczki Drukuj
Wpisany przez Iwona Kuchnicka   
Powiększ treść artykułu
   mCzwartkowe przedpołudnie 11 maja 2023 r. przedszkolaki z grupy „Krasnale” spędziły bardzo pracowicie. Z okazji obchodzonego 4 maja Dnia Piekarza, dzieci postanowiły coś upiec. Nie były to bułeczki, czy chlebek, lecz babeczki. Po zajęciach dydaktycznych dotyczących zawodu piekarza, przedszkolaki wraz z pomocnikami: uczniami kl. II oraz paniami: Iwoną i Mirką, udały się do szkolnej kuchni i ochoczo przystąpiły do działania. Na początku dzieci rozpoznawały i nazywały przygotowane produkty potrzebne do wykonania muffinek, omawiały przybory wykorzystywane podczas pieczenia, aż w końcu zabrały się do pracy. Dzieci z wielkim zapałem odmierzały składniki na ciasto, mieszały je i nakładały do foremek. Zapach piekących się babeczek wypełnił całą salę. Każdy przedszkolak niecierpliwie czekał na efekt końcowy swoich poczynań. Po 30 minutach ujrzeliśmy swoje rumiane, pachnące i ciepłe babeczki. 
Więcej…
 
Wizyta przedszkolaków w straży pożarnej Drukuj
Wpisany przez Iwona Kuchnicka   
Powiększ treść artykułu
   mNiejeden z przedszkolaków marzy o tym, by zostać strażakiem. Aby więc przekonać się, jak wygląda niezwykle trudna praca strażaka 18 maja 2023 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych  wybrały się na pieszą wycieczkę do remizy strażackiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielkim Rychnowie.
Celem wycieczki było:
  1. - zapoznanie z pracą strażaka,
  2. - wzbogacenie wiedzy przedszkolaków na temat bezpiecznego zachowania się w domu i w przedszkolu,
  3. - uświadomienie dzieciom przyczyn powstawania pożarów, istniejących zagrożeń wynikających z zaprószonego ognia,
  4. - przekazanie wiedzy jak postępować w obliczu niebezpieczeństwa.
Więcej…
 
Gminny Dzień Dziecka Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Zielaskowska   
Powiększ treść artykułu
plakat
 
Dzień Dobrych Uczynków Drukuj
Wpisany przez Bartosz Osenka   
Powiększ treść artykułu
   mW piątek 19 maja wolontariusze SKW „Otwarte Serca” zorganizowali w naszej szkole obchody Dnia Dobrych Uczynków. Tego dnia wszyscy uczniowie w sposób szczególny obdarowywali się dobrymi uczynkami – takimi z własnej inicjatywy, takimi „zerwanymi” ze ściany czy takimi, które losowali w loterii przygotowanej przez wolontariuszy. Każdy dobry uczynek (po wykonaniu) został zapisany na liściu i przypięty na specjalnie wyhodowanym Drzewie Dobrych Uczynków, które wyrosło przy salach 22 i 23.
   Cieszymy się, że uczniowie tak chętnie włączyli się w dzielenie dobrocią z rówieśnikami, pracownikami i nauczycielami szkoły oraz osobami najbliższymi poza szkołą, m. in. rodzicami i rodzeństwem.
Więcej…
 
Kolarskie Sokoły na podium Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Zielaskowska   
Powiększ treść artykułu
   m20 maja br. zawodnicy UKS „Sokół” Wielkie Rychnowo  ze zmiennym szczęściem walczyli w Łążynie, gdzie rozegrano VI wyścig o Puchar Wójta Gminy Obrowo.
   Brawa dla naszej młodziczki Jagody Dębińskiej, która "kręcąc" w czteroosobowej ucieczce dnia wywalczyła 2 miejsce. 9 finiszowała Amelia Falkowska , 11 była Wiktoria Ćwiklińska, a Amelia Mańska i Nikola Nowakowska zajęły odpowiednio 13 i 14 miejsce (wszystkie SP Wielkie Rychnowo).
W najstarszej kategorii tj. młodzik 6 miejsce wywalczył Wojciech Matuszkiewicz (SP Wielka Łąka)
Więcej…
 
Podróże geograficzne: Odkrywanie Świata metodą STEAM Drukuj
Wpisany przez Administrator   
Powiększ treść artykułu
   mW klasie piątej uczniowie mieli możliwość połączenia geografii i matematyki, dzięki metodzie STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics), aby zgłębiać tajniki podróży do różnych zakątków świata.
Głównym celem metody STEAM jest rozwijanie kreatywności, krytycznego myślenia, tworzenia problemów oraz współpracy wśród uczniów.
Każda grupa miała za zadanie wybrać jedno miejsce podróży, uwzględniając koszty podróży, transportu, wyżywienia i zwiedzania oraz wydatków na atrakcje turystyczne. Przez kilka godzin lekcyjnych uczniowie pracowali w grupach, eksplorując wirtualnie miejsca takie jak New Braunfels, Teksas, Rzym, Paryż, Londyn, Majorka i Barcelona.
Więcej…
 
Mały Miś w świecie wielkiej literatury – podsumowanie projektu Drukuj
Wpisany przez Małgorzata Potorska   
Powiększ treść artykułu

m   W roku szkolnym 2022/2023 dzieci z oddziału przedszkolnego grupa „Misie” brały udział w projekcie edukacyjnym „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Głównym celem projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Przez cały czas trwania projektu naszym działaniom przyglądał się klasowy miś, nazwany przez dzieci Misiem – Tulisiem. Projekt składał się z 6 modułów, a w ramach każdego z nich wykonywaliśmy różne zadania. Były to następujące moduły:

  1. Czytamy razem z małym misiem.
  2. Emocje w życiu codziennym.
  3. Pamiętnik naszej grupy.
  4. Zmisiowane zajęcia.
  5. Zdrowe nawyki.
  6. Spacerki literackie. 

   Nasza przygoda z Małym Misiem rozpoczęła się oczywiście od czytania. Najpierw poznaliśmy w klasie historię Bruna (misia, który wyruszył w świat), a następnie każdy przedszkolak zabrał zdjęcie naszego misia - Tulisia do domu, aby razem z rodzicami przeczytać mu ulubioną bajeczkę. Kolejnym zadaniem było wykonanie ilustracji do przeczytanej bajki na specjalnej karcie. Kiedy już wszystkie dzieci przyniosły wypełnione karty do przedszkola nastąpiło wspólne oglądanie prac. 

Więcej…
 
Jagoda Dębińska II Wicemistrzynią Mistrzostw Makroregionu ze startu wspólnego Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Zielaskowska   
Powiększ treść artykułu

   mW minioną sobotę zawodnicy UKS „Sokół” Wielkie Rychnowo z powodzeniem wystartowali w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików ze startu wspólnego, które odbyły się w Świeciu nad Osą.

   Bardzo dobry występ zanotowała Jagoda Dębińska (SP Wielkie Rychnowo), która
w kategorii młodziczka wywalczyła brązowy medal i tytuł II Wicemistrzyni.

Więcej…
 
Warsztaty bursztynnicze Drukuj
Wpisany przez Joanna Murzynowska   
Powiększ treść artykułu

   1Dnia 19.05.2023r. w oddziale przedszkolnym, zerówce i klasach I – III odbyły się warsztaty bursztynnicze.

   Pan Sławek opowiadał o tym jak powstają bursztyny, jakie mają kolory, gdzie ich szukać – nie tylko nad morzem. Aby znaleźć bursztyny najlepiej ich szukać w nocy za pomocą latarki UV – ponieważ wtedy świecą. Powiedział jak odróżnić bursztyn od innych materiałów podobnie wyglądających np. plastiku – bursztyn się pali, a plastik się topi. Uczniowie mieli okazję powąchać olejek bursztynowy – pachniało lasem. Pokazał najcenniejszy bursztyn, który świeci na niebiesko. Mówił do czego wykorzystujemy bursztyny – biżuteria, lecznictwo, obrazy czy nawet ołtarze zdobione są w kościołach. 

Więcej…
 
Bezpieczny przedszkolak Drukuj
Wpisany przez Małgorzata Potorska   
Powiększ treść artykułu

   217.05.2023 r. w Kowalewie Pomorskim odbył się Gminny Turniej Wiedzy pod hasłem „Bezpieczny przedszkolak”. Naszą szkołę reprezentował Ludwik Szymeczko z oddziału przedszkolnego grupa „Misie”, który zdobył II miejsce. Ludwik podczas konkursu wykazał się bardzo dobrą znajomością podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz znaków drogowych i numerów alarmowych.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Więcej…
 
Ekopracownia – Zielone Serce Szkoły Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Szymczak, Bartosz Osenka   
Powiększ treść artykułu
2Pragniemy poinformować, że nasza szkoła zgłosiła się do programu „Ekopracownia – Zielone Serce Szkoły” - Programu Priorytetowy Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Celem udziału w programie jest uzyskanie funduszy na utworzenie i wyposażenie klasopracowni przyrodniczej, w której odbywać się będą zajęcia o tematyce przyrodniczej i ekologicznej – w tym również zajęcia otwarte dla uczniów innych szkół, które zostaną przeprowadzone w przyszłym roku szkolnym. Poniżej przedstawiamy wizualizację nowej pracowni oraz film promujący dotychczasowe działania ekologiczne realizowane przez społeczność naszej szkoły.
Trzymamy kciuki za pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku. 
Więcej…
 
Matematyczne warsztaty w Toruniu Drukuj
Wpisany przez Magda Nalaskowska i Natalia Szefler   
Powiększ treść artykułu
   m24 kwietnia razem z 5 osobami z SP Turzno pojechaliśmy pociągiem do Torunia, aby uczestniczyć w warsztatach matematycznych. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był Escape Room „Dom kłódek”, gdzie rozwiązując zagadki, mieliśmy znaleźć wyjście z pokoju.
   Następnie uczestniczyliśmy w grze miejskiej, zwiedzając zabytki Torunia, szukaliśmy portek kucharza. Głodni poszliśmy zjeść pyszne naleśniki. Po obiedzie pomagaliśmy w prowadzeniu lekcji otwartej dla nauczycieli, w budynku Kujawsko Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli, gdzie rozegraliśmy mecz matematyczny.
Więcej…
 
Kolarskie podium w majówkę Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Zielaskowska   
Powiększ treść artykułu
m   Jagoda Dębińska (SP Wielkie Rychnowo) wywalczyła 3 miejsce na XXVII Kryterium Ulicznym im. Edmunda Groszkowskiego w Lubawie. Wielkie brawa dla Wojciecha Matuszkiewicza (SP Wielka Łąka), który wywalczył 4 miejsce w kategorii młodzik.
Pozostałe "Sokoły" walecznie, a miejsca w "top" 15 w swoich kategoriach wiekowych wywalczyli :

Więcej…
 
Wizyta pielęgniarki w oddziałach przedszkolnych Drukuj
Wpisany przez Iwona Kuchnicka   
Powiększ treść artykułu
   m14 kwietnia 2023 r. w ramach realizowanej innowacji pt. „Krasnalowy punkt doradztwa zawodowego” do naszych oddziałów przedszkolnych zaprosiliśmy Panią Ewę Zydorczyk, babcię Felicji z grupy Krasnale, aby przybliżyła dzieciom charakterystykę swojego zawodu - pielęgniarki.
   Pani Ewa w bardzo ciekawy sposób opowiedziała o swojej pracy w szpitalu
i zaprezentowała  podstawowe narzędzia, które wzbudziły wiele emocji. Maluchy miały możliwość obejrzenia z bliska specjalistycznych urządzeń, m.in. różnego rodzaju strzykawek, zestawu do kroplówek, bandaży, plasterków, ciśnieniomierza, czepka pielęgniarskiego, maseczki do twarzy stosowanej podczas operacji, nowoczesnego termometru do pomiaru temperatury ciała i wiele innych. Niemałe poruszenie wywołał wśród naszych podopiecznych stetoskop. Możliwość posłuchania bicia własnego serca wzbudziła ogromne zainteresowanie. Dzieci dowiedziały się również jakimi cechami powinna  odznaczać  się osoba chcąca wykonywać ten  trudny i odpowiedzialny zawód.
Więcej…
 
Zajęcia integracyjne w klasach IV-VIII pod okiem naszej pedagog Drukuj
Wpisany przez Aneta Cziczak   
Powiększ treść artykułu
  4 Ostatnie dni kwietnia minęły klasom starszym naszej szkoły pod hasłem „Akcja integracja”. Pedagog szkolna przeprowadziła bowiem warsztaty integracyjne, których celem była poprawa komunikacji interpersonalnej. Do zajęć wykorzystane zostały interesujące pomoce dydaktyczno- terapeutyczne pod nazwą „Koło komunikacji” oraz „Wieża komunikacji”.
   Koło komunikacji, czy też Wieża komunikacji w bardzo dobry sposób uczą porozumiewania się, zgrania, wspólnego działania, wzajemnego zaufania, a przede wszystkim pozwala na osiągnięcie wspólnego sukcesu zespołowego. W procesie pracy z grupą bardzo ważnym elementem jest dobra komunikacja, która pozwala na osiągnięcie sukcesu zespołowego, a co za tym idzie sukcesu indywidualnego każdego członka zespołu.
Więcej…
 


Strona 9 z 93
free pokereverest poker revie